Jóga je přece pro všechny, ne? Proč by měla být nějaká speciální jóga pro ženy. Copak není ta klasická a univerzální jóga dost dobrá sama o sobě? Možná máte někdy, tak jako já, pocit, že nejenom se ženskými tématy se v posledními době roztrhl pytel, ale i jóga se rozdělila do miliónu proudů. Chcete si jít prostě jenom zacvičit a při pohledu na rozvrh vašeho nejbližšího studia váháte jestli jít na jin, jang jógu, hatha vinyasa flow, ashtangu, powerjógu, jógu se psy, bikram jógu,…
A která z nich je vlastně ta jóga pro ženy? Nebo to je zase další, a úplně jiný směr?
Když si mně jóga před deseti lety našla, moji první učitelé byli převážně muži. V univerzitní tělocvičně v Olomouci, na břehu guatemalského jezera Atitlan i o pár let později v Indii na učitelském kurzu. Nadšeně jsem se pročítala jógovými klasiky – André Van Lysbeth, Pattabhi Jois, B.K.S. Iyengar , Patanjalí, Swami Šivananda, Yogi Bhajan… a víte co? Až po dlouhých letech mě udeřil do očí ten kontrast. Všechna ta velká jména – samí muži, ale v tělocvičnách a jógových centrech cvičí dneska snad 90 % žen! Jak se to stalo?
O historických souvislostech tradičních jógových škol v mužských otěžích velmi fundovaně píše má oblíbená autorka Uma Dinsmore Tuli.
Právě ona mě zároveň inspirovala k přemýšlení, jak přistupují tradiční školy k ženám, jejich potřebám (a jaké to vlastně jsou?) a jaký by vlastně ten ideální přístup měl být.
Tady s vámi sdílím 3 základní principy, ke kterým jsem se zkušeností dobrala, a kterých se držím, jak při vytváření lekcí, tak ve vlastní jógové praxi.
„Women-friendly“ jóga :
1 ♥ Nevnímá specifické ženské zkušenosti – menstruaci, těhotenství, potrat, porod, kojení, jako kontraindikace , které vás na čas vyloučí ze hry, ale naopak jim přiznává hodnotu a pomáhá nám prožít je s respektem a nacházet v nich zdroj velké vnitřní síly.
2 ♥ Neporovnává naše křivky podle stupně připravenosti do plavek, ale podporuje ženskou sounáležitost a porozumění.
3 ♥ V jejím centru není pevně daná sestava jógových pozic, ale záměr propojení lůna a srdce. Shakti a Bhakti. Síly a lásky.
Zkuste se zamyslet, jestli ta vaše jóga tahle kritéria naplňuje. Vždycky záleží hlavně na učiteli a věřím, že těch citlivějších stále přibývá! Pokud máte ale pocit, že vaše lekce tenhle přístup nesdílí, poohlédněte se jinde. S větší pravděpodobností se s podobným přístupem setkáte u učitelů restorativní, hormonální, jemné hatha flow a jin jógy.
Nejdůležitější ale je uvědomit si a zvnitřnit si tyto principy sama v sobě! Pokud budete cvičit s tímto záměrem, jemné a respektující vlastní tělo, stane se pro vás jakákoli, i ta nejdynamičtější jóga „women friendly“:)