Nezařazené

Jogínem už od kolíbky, aneb proč a jak cvičit s dětmi od 0 do 3 let

Z vlastní zkušenosti všem maminkám – jogínkám vřele doporučuji:

Po porodu zpátky na podložku i s miminkem

Při celodenní péči o děťátko se může často zdát, že vám sama na sebe nezbývá ani 20 minut! Ale všechno, co můžete cvičit sama, se dá cvičit i s miminkem! A co víc!

Miminko skvěle poslouží jako pomůcka🙂 Pomůže vám prohloubit protažení, v posilovacích pozicích ho použijte jako závaží.

Radostná pozornost a kontakt. Nic nepobaví kojence tolik, jako jeho vlastní matka postavená nad ním na čtyřech, ve vlnách přibližující svůj obličej. Pusinky, lechtání, šimrání vlasy. Je to zábava!

Zklidňující dotyky. Dopřejte si společnou relaxaci. Hluboký dech a tlukot maminčina srdíčka. Bezpečí. Cvičení můžete zakončit jemnou baby masáží, protažením tělíčka, láskyplnými doteky. Vytvořte si vlastní rituál!

Pokud sama nevíte jak na to, podívejte se na další tipy tady nebo poohlédněte se po lekcích jógy s miminky!

Jógové batolení

Jakmile se děťátko začne pohybovat, bude vám pravděpodobně z podložky utíkat. Nevadí! Nenuťte je ležet s vámi v ásanách jako dřív. Moje dcera v batolecím období totálně ztratila trpělivost k masáži. Místo toho začala masírovat ona mě! Lézt mámě po zádech byla ta nejlepší legrace:) Nechte je prozkoumávat, okukovat, podlézat, přelézat. Malé děti se učí nápodobou a opakováním. Pokračujte ve svém cvičení a uvidíte, jak s vámi bude za chvíli vaše batolátko plynule přecházet z pozice kočky do psa.

Od prvních krůčků do tří let

V tomto období je dítě zpravidla ještě malé na skupinové lekce jógy pro děti, spolu domu nebo ve skupince dalších rodičů s dětmi ale může být jóga skvělou aktivitou, která podpoří rozvoj pohybových schopností, komunikaci i zklidnění. Nám doma teď ve dvou letech dobře fungují obrázkové knížky. U čtení příběhů se zvířátky se společně stavíme do zvířecích pozic, zkoušíme jak každé zvířátko chodí, běhá, skáče. Jaké vydává zvuky. Jak se mazlí. Někdy se u toho pěkně rozdovádíme a v tom případě si dáme druhé klidnější kolo. Tentokrát zkoušíme, jak jednotlivá zvířátka dýchají. S vyplazeným jazykem jako pes, syčivě jako had, hluboce jako spící medvěd, nebo lehounce jako motýl… Nekonečný prostor pro fantazii:)

Zhruba od 4 – 5 let pravděpodobně najdete ve svém okolí hodiny dětské jógy. Možná si ale společné jógové chvíle doma natolik oblíbíte, že v nich budete pokračovat i nadále. Chvíle sdílení, radosti z pohybu ale i učení se respektu k vlastnímu tělu a ohleduplnosti k druhým. Děti jógu milují! A cvičit společně je vždycky větší zábava.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *