Jóga pro ženyMenstruační cyklus

Signální… menstruační (Chinaski prominou:)

„Přítel se mi směje, že jsem tou menstruací posedlá, že o ní pořád mluvím!,“ směje se nad kávou moje srbská kamarádka Maja. V naší skupince španělské konverzace jsme znova trochu odbočily od tématu:) „Když ale mě ale opravdu totálně ovlivňuje, jak mi je, co dělám. Mám pocit, jako bych byla v každé fázi cyklu někdo jiný a přijde mi úplně normální o tom s partnerem mluvit! Spousta žen, ale to má asi jinak, ale dokážete si představit, že váš partner třeba vůbec neví, kdy menstruujete?“ S překvapením si uvědomuju, že si to představit  dokážu docela dobře. Taky mi totiž trvalo pár let, než jsem menstruaci přestala brát jako přítěž, kterou je hlavně důležité dobře maskovat. (Abych taky mohla rozverně skákat v upnutých bílých kalhotách, jak nám to ukazují reklamy na jednorázové vložky! 🙂 )

Navíc, to že něco řeknete mužovi jednou, neznamená, že bude schopen udržet  informaci v paměti následující čtyři dny. A tak i mně bylo často trapné neustále se připomínat s poznámkami typu, „hele mohl bys prosím dneska uvařit ty?“ Nebo „nechceš vzít malou  na pískoviště, tak aspoň na 5 hodin? :)“  Ne, nic mi není, jenom mám menstruaci a potřebuju trochu odpočívat!

A tak jsem pomalu začala používat vizuální signály a nutnost připomínat je rázem ta tam! Jakmile mě muž vidí zachumlanou do červeného plédu (který mimo jiné skvěle zahřívá bedra), je mu jasné, která uhodila. Bez ptaní mi vaří čaj, podstrkuje čokoládu a nechá mě si ráno přispat! Paráda!

A dokonce z toho má sám radost, protože je pro něj situace čitelná! Když rozumí tomu, co potřebuju, děla co může, aby mi vyšel vstříc!

Další dobrý tip je třeba decentní červený náramek, který můžete v době menstruace nasadit. Signalizovat dobu odpočinku jak svým nejbližším, tak sama sobě. Malý rituál, který máte neustále na očích a který připomíná, že je čas zvolnit.

A co zbytek měsíce?

Menstruaci nám tělo signalizuje velmi zřetelně. Ostatní fáze cyklu jsou ale přece také důležité. Když menstruuju, jasně že to vím! Pokud ale ne, víte právě teď v jaké fázi cyklu jste? Máte zrovna jaro, léto nebo podzim? Existují různé kalendáře, deníčky nebo tabulky pro mapování cyklu. Já sama jsem ale nikdy moc dlouho nevydržela.

Až do doby, než jsem si koupila chytrý telefon a jako úplně první aplikaci si do něj stáhla Clue (rozhodně není jediná taková aplikace mapující cyklus zdarma, zapátrejte!). Jedním dotykem na obrazovce se teď mohu zorientovat ve svém cyklu a plánovat si aktivity i do budoucích týdnů a měsíců s ohledem na můj přirozený rytmus. Nejenom, že vám dopředu ukáže přibližná data menstruace a ovulace, ale také můžete zaznamenávat každodenní charakteristiky – množství energie, emoce, chutě… a postupně sledovat, jak souvisí s vaším rytmem.

Jasně, není to spolehlivá metoda přirozené antikoncepce (na rozdíl od symptotermální metody, při které zaznamenáváte svou tělesnou teplotu, změny děložního hlenu a čípku.), zvláště pokud nemáte opravdu pravidelný cyklus!

Z vlastní zkušenosti ale vím, že je to velmi jednoduchý způsob, jak se dostat do kontaktu se svým cyklem a začít svému tělu více rozumět!

A jaké menstruační vychytávky máte vy? Sdílejte, bavte se o tom s kamarádkami a partnery! Jestli chceme,aby menstruace skutečně přestala být tabu, záleží především na nás, na ženách, jak k ní budeme přistupovat!

2 thoughts on “Signální… menstruační (Chinaski prominou:)

  1. Díky za upřímnost. Moc se mi líbí, že tohle téma přestává být tabu. Mě v pubertě nikdo nic nevysvětloval a dost mě to mrzelo. Proto vítám Tvůj přístup a taky o menstruaci více s partnerem mluvím. Čtu také cyklickou ženu a uplně mě nadchlo označení fází cyklu podle ročních období! Konečně se orientuju a neztrácím v jiných označeních. A Tvůj eBook je prostě jedinečný, také navštěvuji hodiny jógy dynamické, zatím jsem omezení nepocítila, ale když prostě nemůžu, tak na sebe netlačím…

    1. Díky, Petro! Mám velikou radost, že se článek i eBook líbil! A při józe, jak píšeš – hlavní je netlačit na sebe a poslouchat vlastní tělo – každý je jedinečný! Je super, že to máš v sobě takhle srovnaný! Ať se daří!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *