Nezařazené

3 kroky pro šťastný život v přítomném okamžiku – teorie samskár

Přečetli jste-li v životě alespoň jednu seberozvojovou knihu, víte, že štěstí na vás nečeká někde venku, ale  uvnitř už ho máte a čeká až ho vykutáte. Možná jste si přečetli už desetkrát, že nemá smysl trápit se tím, co bylo, ani se obávat budoucnosti. Pokaždé tě to duchovní povzbuzení osvěží a pak bác spadneš znovu do stejných kolejí? Vždycky mě zajímalo, jak to skutečně převést do každodenní reality… a víš co? Dneska už to vím!!!

Trocha teorie – Samskáry, paměťové vpisy

Samskáry jsou dle jógové filozofie otisky našich minulých prožitků v podvědomí. Pokud nějaký zážitek v svém životě plně nepřijmeme , tzn. pocítíme averzi k negativnímu, nebo přilnutí k pozitivnímu, uloží se tyto otisky do naší mysli k pozdějšímu zpracování. V tantře se to přirovnává k procesu trávení. Pokud nejsme schopni něco plně strávit v daném okamžiku, zůstane nám to ležet v „žaludku“a po nějaké době se to stane toxickým a začne to ovlivňovat naše přítomné zkušenosti. Čím větší emocionální dopad na nás daná zkušenost má, tím hlubší stopa v nás zůstává.  Samskáry v nás mohou vyvolávat přehnaný strach v situacích, kdy to není opodstatněné, nebo přílišné připoutání k lidem nebo věcem, které pro nás ve skutečnosti nejsou právě to nejlepší. Naše síť samskár neustále projektuje strachy, očekávání a předpoklady a my tak nejsme schopni čistě prožívat přítomnost. Zdroj a podrobnější info zde.

Dobrá zpráva je, že se s tím dá pracovat! Ve 3 základních krocích:

  • 1) Vědomá práce s tělem

cvičení jógy, intuitivní tanec  (5 rytmů), dynamické meditace (Osho), shiatsu, čchi-kung, tai chi – rozproudí stagnující energii, vynoří se bolesti, bloky… Harmonizují se energie v těle, uvolňují se emoce…

Všechno je to propojené. Cvičení jógových ásan protahuje energetické meridiány a zároveň zvyšuje schopnost vnímání vlastního těla a kultivuje neutrální mysl. Pránájáma nám pomáha energie v těle regulovat pomocí dechu. Ajurvéda vyrovnává naše tělesné nerovnováhu mimo jiné nastavením vhodného jídelníčku.

Hudba a barvy promlouvaní k našemu podvědomí a pomáhají nechat vyplout na povrch bloky z hloubky. Tanec a umění může být dynamickou cestou sebeobjevování a nalezení harmonie prostřednictvím sebevyjádření.

  • 2) Meditace naslouchání, v sedě v tichosti

jak to učí např. Vipassana. Přijetí a připravenost vidět věci takové, jaké opravdu jsou. Neposuzovat pocity,  povznést se nad dualitu negativního a pozitivního… pouze pozorovat a nechávat odejít. Vipassana učí zastavit podvědomé reakce na samskáry, pochopení jejich pomíjívé podstaty. Pokud je naše mysl dostatečně všímavá a neutrální, tak se rozplynou

  • 3) Upřímná sebereflexe

schopnost neustále kriticky reflektovat svoji cestu,  (jestli si netvrdíme, že už máme něco zpracováno a přitom nás to stále drží zpátky…) s pomocí přítele, duchovního učitele, sdílením v kruzích nebo psaním deníku…

A to nejlepší nakonec!

Výše uvedené praktiky nám  postupně umožní rozpouštění samskár v každodenní situacích.  Jakmile si uvědomíme, že něco či někdo a aktivoval spouštěč, můžeme se na vteřinu zastavit a přebrat řízení od autopilota a jenom procítit a nechat odejít naší automatickou reakci.

Ještě připomínám, že cílem je zbavit  se jak samskár odmítání i připoutání, oba typy totiž zkreslují naše prožívání přítomnosti. Praktika jejich vědomého rozpouštění bez posuzovaní nám také pomáhá nevytvářet si další a další samskáry…  a to je cesta k svobodě… k autentickému prožívání života.

Můžeme si užívat každodennosti, žít přítomným okamžikem, pociťovat štěstí a vděčnost za život. Není to ale bez práce. Pár knížek a retreatů nestačí. Mluvím z vlastní zkušenosti:) Vědomá každodenní praxe. Sádhana. Cesta osobního růstu. Doporučuju si ji poskládat ze všech 3 výše popsaných typů praktik. A  praktikovat! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *