Jak pečovat o všechna svá těla / 5krát 3 tipy pro zdravé těhotenství

Těhotenské poradny se soustředí na kontrolu zdraví/včasnou diagnostiku problémů/ fyzického těla. Možná ale sami cítíte, že pro skutečné zdraví to není všechno. V těhotenství máme zvýšenou citlivost a větší motivaci dát se do rovnováhy celistvě. Už proto, že tím 2v1 působíme i na těla našeho dítěte.

Podle jógové tradice naši bytost tvoří pět vrstev (Koshas)

Můžeme jim říkat těla, úrovně, slupky… Celistvá jógová praxe pracuje se všemi pěti, ne jen s fyzickým tělem. Právě proto možná cítíte, že vám jóga děla dobře na těle, na mysli i na duši.

Cvičení jógy v těhotenství pomáhá uvědomovat si, jak se naše jednotlivá těla navzájem ovlivňují. V pevně zakořeněné pozici, s otevřeným hrudníkem a pozorným dechem se přirozeně cítíme jistěji, klidněji, v rovnováze a s otevřeným srdcem.

Jóga se však postupně prolíná do celého života, zahrnuje pro cvičení, dech, meditace, ale i jídlo, komunikaci atd… V následujících odstavcích vám nabízím konkrétní tipy, jak v těhotenství harmonizovat všech 5 vrstev našeho bytí, kterých se i já v těchto měsících snažím držet.

1 ) Annamaya kosha – tělo matérie, krev, maso, kosti

 

Jídlo:

  • O výživě v těhotenství je to na několik samostatných článků (které tu postupně budu sepisovat). Základem je nezaplňovat se prázdnými kaloriemi v podobě fastfoodů a cukru, ale jíst výživné a kvalitní potraviny, bohaté na železo, vitamín C, kyselinu listovou, bioflavonoidy, vápník a  rozmanité zdroje proteinů. Zařadit nejlépe každý den čerstvou listovou zeleninu (špenát), pomeranče, oříšky, semínka, sušené ovoce, dostatek tekutin.
  • Z tzv. superpotravin se doporučuje zařazovat chía semínka, řasy – spirulina nebo chlorela, kvalitní hořká čokoláda:) Na posílení dělohy se v druhé půlce těhotenství doporučuje popíjet čaj z listí maliníku.
  • Vyvážený a kvalitní jídelníček je základem pro zdravý průběh těhotenství a vývoj dítěte, pomáhá minimalizovat nepříjemné symptomy (nevolnost v prvním trimestru) a snižuje riziko možných zdravotních komplikací (např. i tolik obávané preeklampsie)

Pohyb:

  • Na čerstvém vzduchu (čerpání vitamínu D ze sluníčka), dlouhé vycházky v přírodě. Další vhodnou pohybovou aktivitou je plavání. A pak samozřejmě těhotenská jóga, která se přímo zaměřuje na specifické potřeby těla i duše nastávajících rodičů.
  • Je vhodné jít do porodu s dobrou fyzičkou a na pohyb nezapomenout ani u porodu – měnit polohy, tančit… pohyb podněcuje pohyb:)

Pozice:

  • Nejen pro (ne)bolavá záda, ale i pro optimální pozici miminka v děloze, je vhodné udržovat své tělo ve vhodné pozici – tzn při práci/ odpočinku v sedě nehroutit záda do opěradel židlí či pohovek, udržovat vzpřímená záda a váhu bříška spíše dopředu (zvlášť v posledním trimestru, aby miminko bylo otočné zády k bříšku). K dobré pozici si jednoduše pomůžeme sezením na porodním/pilates míči (doporučuji ho v kanceláři vyměnit za židli)

2) Pranayama kosha – tělo energie, životní síla, která hýbe naším fyzickým tělem

Odpočinek a teplo

  • Některé staré porodní báby říkají, že chlad je nepřítelem žen a porodu. Když je nám zima, těžko se uvolníme, tělo je v permanentním napětí. Teplá sprcha před spaním, ohřívací láhev na bedra dělá zázraky. Teď není čas na otužování! 🙂
  • V těhotenství je často nejlepší aktivitou spánek. Dovolte si odpočívat. Zvlášť v prvním trimestru, kdy se zdá že se vlastně ještě nic neděje, ale vaše tělo uvnitř odvádí pořádný kus práce. 8 hodin spánku, ve skutečné tmě, ideálně bez mobilu (a jiných elektro zřízení) v ložnici.

Očista:

  • Samozřejmá je dobrá hygiena, to asi připomínat nemusím, očistu můžeme vnímat i energeticky. Ve sprše si představovat, jak ze sebe splachujeme nánosy emocí z celého dne. Po těžkém dnu si dopřát očistu solí nebo heřmánkovou koupel.

Dech:

  • Základní technikou jógy která pracuje s regulací prány je Pranayama – systém dechových cvičení. Některé jsou v zvláště vhodné, protože mohou pomoci s konkrétními těhotenskými problémy. Nicméně obyčejný  prohloubený zpomalený dech, výdech pusou, spojení s vokálními technikami vnímám jako základ přípravy k porodu. Vědomý dech nás vrací do těla, přivádí nás do místa, kde se spojuje tělo s myslí, zklidňuje, regeneruje.

3) Manomaya kosha – vrstva mysli – myšlenky, myšlenkové a emoční reakce, naše názory, přesvědčení

Těhotenský deník:

  • Psaní deníku je dobrým nástrojem k pravidelné sebereflexi, dobrá možnost volným psaním vyplavit nahromaděné pocity, utřídit myšlenky… pak se k nim později vracet, sledovat svůj proces… Nejenom v těhotenství, ale teď obzvlášť!

Partnerství:

  • Těhotenství/nastávající rodičovství je velká změna nejen pro ženu ale i pro partnera, pro dynamiku vztahu. Navíc pracují hormony, často vidíme věci v ostřejším světle, najednou je tu časově ohraničený proces, a chceme nekompromisně řešit věci co nefungují. Dejte si čas, otevřeně a pravidelně ve svém partnerství sdílet, udržovat se stále na jedné lodi, vědět jak to prožívá ten druhý…

Otvírání strachů a stínů:

  • Jedna z mých učitelek říká, že duše dítěte vstupuje do ženy jako světlo, které ji zevnitř celou ozáří a v tom světle se ukáží i věci, které byly možná dlouhá léta schovaná pod pokličkou. Stará traumata, vztah s rodiči, nedostatek sebelásky,… a skvěla příležitost to právě teď vyřešit, osvobodit se nebo se v tom alespoň posunout o mílový krok dál! Nebojte si jít do hloubky, nemůžete tam nalézt nic, co by vám nepatřilo!

4) Vijnanamaya kosha – vrstva intuitivní moudrosti, která je nad myslí

Joganidra/ jóga spánku:

  • Speciální technika hluboké relaxace a vizualizace. Nejen, že neuvěřitelně dobíjí baterky, ale také při pravidelné praxi pomůže napojit s na vlastní tělo, zcitlivět a nacítit se na všechny jeho části a potřeby, napojit se na dítě a komunikovat s ním v děloze. Důležitý trénink pro to, abyste (nejen) při porodu mohly spolupracovat jako jeden tým.

Sny:

  • Sny v těhotenství bvají živé a plné symbolů. Zapisujte si je! Vaše podvědomí vám možná zprostředkovává cenné informace!

Ladit se na důvěru:

  • Afirmace, mandaly, ptát se svého těla a dítěte, co potřebuju, co je pro nás dobré… Důvěra je protipólem strachu. Přirozený porod je intuitivní proces, moudrost uložená v kostech.

5) Anandamaya kosha – poslední vrstva, vykročení z duality, spojení s universem/božstvím, harmonie, kdy se individualita rozpouští

Meditace:

  • Yogi Bhajan řekl, že prvních 120 dní těhotenství žena medituje pro přivolání/naladění se na vědomou duši svého budoucího dítěte posléz, kdy se duše vtělí může svou meditací dokonce ulehčit jeho karmě. Ať už tomu věříme, či ne, v pravidelné meditaci se vracíme k sobě, k napojení na vnitřní klid a sílu. I ve dnech, kdy se necítíme na fyzické cvičení jógy, meditace může být právě tím, co zrovna potřebujeme.

Rituály:

  • Těhotenství, porod a vstup do mateřství je samo o sobě jedním ze základních životních přechodových rituálů, pokud mu tuto důležitost přiznáme. Babyshower nemusí být jen módní záležitostí s hromadou dárků, ale skutečným předporodním požehnáním. Vytvoření si těhotenského oltáře, posvátného místa ve svém domově, vám bude každodenně připomínat, že prožíváte výjimečné období života.

Tělo jako oltář:

  • Samo těhotné tělo je přímým zhmotněním nepodmíněné lásky k dítěti. Spousta změn/ procesů, které se dějí chcete-li nebo ne. V tantře se tělo uctívá jako část božského stvoření. Můžeme tím uzavřít kruh a vrátit se k první vrstvě fyzického těla a péči o něj vnímat jako důležitý rituál. To, čím jej krmíme, s jakou láskou se o něj staráme, s jakými pocity ho měnící se pozorujeme v zrcadle, když je potíráme sezamovým olejem nebo když si dopřáváme masáž…

Akt úcty k zázraku zrození.

Namasté

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *